Dziekanat

ul. Mickiewicza 16
70-383 Szczecin
dziekanatwnoz@usz.edu.pl

tel. +48 91 444 25 20
fax +48 91 444 25 17

Edukacja ekologiczna

logo gaz system

 

Na Stacji Morskiej US realizowany jest cykl działań edukacyjnych pt „Gdzie woda i wiatr kształtują świat”. W ramach cyklu odbywają się lekcje i warsztaty terenowe dla zarówno dla młodych jak i starszych badaczy strefy brzegowej. Tematyka spotkań jest bardzo szeroka, dotyczy między innymi naturalnych procesów kształtujących brzeg morski, warunków bioklimatycznych plaży, fauny i flory funkcjonującej w Bałtyku, przeszłości geologicznej wyspy Wolin.

Lokalizacja stacji umożliwia realizowanie wielu różnorodnych tematów z zakresu ochrony środowiska, np. „Czy życie na wydmach to fatamorgana?”; „Zawieszone w toni i czyhające na dnie” (zajęcia praktyczne dotyczące umiejętności rozpoznawania gatunków ryb bałtyckich); „W pogoni za biegusem – rzecz o poznawaniu i obserwacji ptaków strefy brzegowej Bałtyku”. Do tej pory oferta edukacyjno-ekologiczna trafiła już do ponad 3500 osób.
Praktyczną weryfikacją stopnia opanowania przekazywanej wiedzy o morzu jest corocznie organizowany konkurs ze znajomości organizmów morskich o nazwie „Piaskowe potwory z głębin”, przeprowadzony na plaży w Międzyzdrojach w sąsiedztwie Stacji Morskiej US.
Zajęcia na plaży to nie jedyna forma prowadzenia edukacji, przez jednostkę. Stacja Morska US organizuje, oraz bierze udział w licznych wydarzeniach plenerowych promujących ekologię w strefie morskiej. Do najważniejszych zalicza się: Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku, (Hel, Gdańsk,) "Agro Pomerania"- współudział w organizacji Eko-strefy (Barzkowice), Europejską Majówkę (Szczecin), Jarmark Jakubowy (Szczecin), Piknik Rodzinny we wrześniu tego roku w Międzyzdrojach

Oferta edukacyjno-ekologiczna trafiła już do ponad 3500 osób, ważne jest aby w kolejnych latach, dzięki działaniom międzyzdrojskiej placówki naukowej coraz więcej osób bawiło i jednocześnie uczyło. Dlatego serdecznie zapraszam do skorzystania z naszej oferty w nowym roku
Więcej infornacji można znaleść na stronie internetowej www.smus.edu.pl

Prowadzenie tak szeroko zakrojeonej edukacji ekologicznej jest możliwe dzieki wsparciu spółki GAZ SYSTEM S.A. która jest sponsorem głównym edukacji ekologicznej Stacji Morskiej Uniwersytetu Szczecińśkiego.

Więcej infornacji na smus.edu.pl

DSCF6954


Kierownik Stacji Morskiej Uniwersytetu Szczecińskiego w Międzyzdrojach
Instytut Nauk o Morzu, Wydział Nauk o Ziemi, Uniwersytet Szczeciński
ul. Gryfa Pomorskiego 78a , 72-500 Międzyzdroje , tel. +48601754844